H επανάσταση στην ενημέρωση ήρθε με την 1η Καθημερινή Ηλεκτρονική Εφημερίδα της Σάμου........ πατώντας εδώ www.samiakignomi.gr

Πέμπτη 17 Ιουνίου 2010

Eπέστρεψε το "ΠΕΙΡΑΤΙΚΟ" !!!

Ελλάδα-Νιγηρία λεπτό προς λεπτό

Πρώτη καταχώρηση: Πέμπτη, 17 Ιουνίου 2010, 16:14

Την πρώτη της νίκης σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου πήρε η Ελλάδα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε 2-1 της Νιγηρίας και ανέβηκε στους τρεις βαθμούς, όσους έχει πλέον και η Νότια Κορέα.

Το σκορ άνοιξε για τη Νιγηρία στο 16’ ο Ούτσε, ενώ στο 44’ ο Σαλπιγγίδης ισοφάρισε σε 1-1. Τη νίκη χάρισε στο 71’ ο Βασίλης Τοροσίδης. Να σημειωθεί ότι από το 33’ ο η Νιγηρία αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Καϊτά.

Το «φιλμ» του αγώνα

Η είσοδος των ομάδων στο γήπεδο

Το παιχνίδι ξεκίνησε

2' Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά.

5' Ο Τοροσίδης για την Ελλάδα και ο Χαρούνα από τη Νιγηρία σε περίπτωση που δεχθούν κίτρινη κάρτα χάνουν το επόμενο ματς στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

6' Περισσότερη πίεση ζητεί ο Γιάννης Τοπαλίδης από την Εθνική ομάδα.

9' Δεν ανησυχεί για την ώρα η Ελλάδα και στέκεται καλά στα αμυντικά της καθήκοντα. Σιγά σιγά προσπαθεί να γίνει απειλητική και στην επίθεση.

11' Ανεκμετάλλευτο πέρασε το γέμισμα στην περιοχή της Νιγηρίας από την εκτέλεση φάουλ.

13' Ο Κατσουράνης προσπάθησε από μακριά να πλασάρει τον Ενγεάμα, αλλά ο τερματοφύλακας της Νιγηρίας δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει την μπάλα.

15' Κίτρινη κάρτα στον Παπασταθόπουλο για μαρκάρισμα στον Οντεμβίγκι.

16' ΓΚΟΛ 0-1 η Νιγηρία.
Ο Ούτσε σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Σοβαρό λάθος από την άμυνα και λανθασμένη εκτίμηση από τον Τζόρβα.

19' Προσπαθεί να γεμίσει την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή η Ελλάδα, αλλά για την ώρα η Νιγηρία δεν αντιμετωπίζει προβλήματα.

21' Το φάουλ του Ταΐβο έξω από την περιοχή της Ελλάδας κατέληξε στο τοίχος, ενώ στη συνέχεια της φάσης η μπάλα έφυγε κόρνερ.

25' Σαμαρά και Νίνη σήκωσε για προθέρμανση ο Ότο Ρεχάγκελ.

29' Νέο γέμισμα στην περιοχή και πάλι εύκολα ο Ενγεάμα.

31' Κόρνερ από τον Καραγκούνη, ο Κυργιάκος πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα άουτ.

33' Κόκκινη κάρτα στον Καΐτα για χτύπημα εκτός φάσης στον Τοροσίδη.

35' Ο Τοροσίδης ήρθε από πίσω, έπιασε την κεφαλιά, αλλά δεν σημάδεψε σωστά.

37' Αλλαγή για την Ελλάδα. Στη θέση του Παπασταθόπουλου πέρασε ο Σαμαράς.

39' Από κάθετη μπαλιά ο Κατσουράνης πάσαρε με μια στον Σαλπιγγίδη, ο οποίος νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Ενγεάμα. Στην εξέλιξη της φάσης ο Βύντρα με μακρινό σουτ ανάγκασε τον Ενγεάμα να απομακρύνει σε κόρνερ.

41' Από κόρνερ του Καραγκούνη, ο Σαμαράς έκανε το πλασέ, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ, αφού ο Χαρούνα έδιωξε πάνω στη γραμμή. Η Ελλάδα έχει κλείσει τη Νιγηρία.

44' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ 1-1!
Η Ελλάδα ισοφαρίζει! Ο Κατσουράνης στόπαρε την μπάλα στην περιοχή, ο Σαλπιγγίδης σούταρε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, αφού κόντραρε σε παίκτη της Νιγηρίας.

Λήξη του ημιχρόνου

Αλλαγή για τη Νιγηρία. Ο Ομπάσι στη θέση του Οντεμβίγκι

Έναρξη δευτέρου μέρους

46' Γέμισμα του Βύντρα καθάρισε ο Ενγεάμα.

47' Ο Καραγκούνης έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε άουτ.

49' Απείλησε η Νιγηρία σε κόρνερ ο Τζόρβας.

50' Το μακρινό σουτ του Καραγκούνη πέρασε άουτ.

52' Έχει την υπεροχή η Ελλάδα, στις αντεπιθέσεις περιμένει να «χτυπήσει» η Νιγηρία.

54' Με εννέα για λίγο η Νιγηρία τραυματίστηκε και αποχώρησε με πρόβλημα ο Ταΐβο.

55' Από ένα όμιλο παικτών ο Κυργιάκος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Ενγεάμα μπλόκαρε τη μπάλα.

56' Αλλαγή για τη Νιγηρία στη θέση του τραυματία Ταΐβο πέρασε ο Εκιεχίλε.

59' Τεράστια χαμένη ευκαιρία
για την Ελλάδα και στην κόντρα για τη Νιγηρία. Ο Σαλπιγγίδης από τη μικρή περιοχή δεν μπόρεσε να σκοράρει και στην αντεπίθεση ο Ομπάσι στην κενή εστία έστειλε τη μπάλα άουτ. Είχε προηγηθεί απόκρουση του Τζόρβα σε τετ-α-τετ με τον Γιακούμπου.

60' Κίτρινη κάρτα ο Τζιόλης.

67' Προσεκτική η Εθνική περιμένει την κατάλληλη στιγμή για να «χτυπήσει».

68' Ο Σαλπιγγίδης σέντραρε από τα δεξιά, ο Γκέκας πήρε τη μπάλα ανάμεσα από δύο και έδιωξε σε κόρνερ. Από τη φάση νέα κεφαλιά του Σαμαρά ο Ενγεάμα με εντυπωσιακή απόκρουση κράτησε το 1-1!

71' Γκοοοοολ για την Ελλάδα 2-1!
Κόρνερ για την Ελλάδα. Ο Καραγκούνης εκτέλεσε η μπάλα απομακρύνθηκε. Ο Τζιόλης έκανε το σουτ, ο Ενγεάμα έχασε τη μπάλα και από κοντά ο Τοροσίδης πέτυχε το 2-1!

74' Τραυματίστηκε ο Εκιεχίλε, που λίγο πριν πέρασε σαν αλλαγή στο γήπεδο.

75' Μακρινό σουτ του Καραγκούνη η μπάλα έφυγε άουτ.

76' Στην αντεπίθεση η Νιγηρία. Ο Γιακούμπου πέρασε άουτ.

77' Νέο δυνατό σουτ του Καραγκούνη. Απέκρουσε ο Ενγεάμα και ο Γκέκας που πήρε τη μπάλα κέρδισε κόρνερ, αφού έφυγε στα πλάγια.

79' Αλλαγή για τη Νιγηρία ο Αφολάμπι στη θέση του Εκιεχίλε.

79' Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Σωτήρης Νίνης στη θέση του Φάνη Γκέκα.

82' Χαμένη ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Κυργιάκος δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της Νιγηρίας.

82' Μακρινό σουτ του Ούτσε δεν ανησύχησε ο Τζόρβας. Λίγο πριν ο Νιγηριανός πάτησε στο στομάχι άθελά του τον Κατρουράνη.

85' Στο 56-44% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Ελλάδας.

87' Ο Τοροσίδης επιχείρησε τη σέντρα από τα πλάγια ο Σαμαράς δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά.

88' Κάρτα στον Σαμαρά για φάουλ πάνω στον Όντια.

89' Κίτρινη κάρτα στον Ομπάσι για φάουλ στον Καραγκούνη.

90'+ Ο Τζιόλης το σουτ έξω από την περιοχή, σε κόρνερ ο Ενγεάμα.

90'+ Από πολύ πλάγια ο Σαμαράς σούταρε άουτ στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Τέλος αγώνα - Έγραψε ιστορία η Ελλάδα. Πήρε την πρώτη της νίκη σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Eλλάδα-Νιγηρία 2-1

Γκολ:
44' Σαλπιγγίδης, 71' Τοροσίδης - 16' Ούτσε